Nieuw lespakket wijst leerlingen weg naar geluk
Het Verwey-Jonker Instituut en initiatiefneemster Jacqueline Boerefijn hebben een nieuw lespakket gemaakt voor leerlingen vmbo-tl (mavo) over geluk. De zes lessen bestaan uit een docentenhandleiding en een werkboek voor leerlingen. Geïnteresseerde docenten kunnen de zesdelige lessenserie gratis downloaden, of kopen in boekvorm. Leerlingen gaan met actieve werkvormen aan de slag met het thema geluk.
Verwey-Jonker Instituut en Jacqueline Boerefijn ontwikkelden het lespakket om leerlingen te laten ervaren dat ze zelf invloed kunnen hebben op hun geluk. De lessen laten leerlingen stilstaan bij het begrip geluk: wat betekent dit voor ze, wat verstaan ze er zelf onder? Door oefeningen, tests en praktische opdrachten leren ze wat belangrijk is voor geluk en hoe ze zichzelf en anderen een positief gevoel kunnen bezorgen.
De achtergrond van Lessen in Geluk is te vinden in de positieve psychologie. Aanhangers van deze denkrichting richten zich op manieren om positieve eigenschappen en positieve ervaringen te verstevigen. Zij zien daar meer heil in dan in het voorkomen of reduceren van problemen.
Het zesdelige lespakket is voor vmbo-tl (mavo 2) gemaakt en draait om ‘doen’. De lessen zijn getest door zeven docenten en klassen vmbo-tl 2. De lesmethode is opgezet volgens het Model Didactische Analyse. Het pakket bevat een handleiding voor de docent en een werkboek voor de leerlingen. De docentenhandleiding bevat achtergrondinformatie, didactische overwegingen, tips en adviezen over de organisatie en uitvoer van de lessen en lesmateriaal. Docenten kunnen zelf kiezen of ze de lessen in mentoruren geven of in een andere les, en over hoeveel tijd ze de lessen spreiden.
In het Werkboek vinden de leerlingen dagboekjes, testjes, films, opdrachten om op school en thuis met het thema geluk aan de slag te gaan.
De makers verwachten een positief effect van het nieuwe lespakket. De lessen leren om in kleine, praktische stapjes iets optimistischer naar je leven te kijken. De komende twee jaar doet het Verwey-Jonker Instituut effectonderzoek naar de vraag of de lessen hebben bijgedragen aan het geluk van leerlingen. GGD Rotterdam-Rijnmond biedt het lespakket aan binnen het project Gezonde School.
De Docentenhandleiding en het Werkboek voor leerlingen van Lessen in Geluk zijn gratis te downloaden via de website: www.verwey-jonker.nl/lesseningeluk Ze zijn ook te koop in boekvorm.
Zie ook: www.lesseningeluk.nl
Lessen in Geluk is een initiatief van Jacqueline Boerefijn die met het idee een prijs won van het Hermen J. Jacobsfonds. Het Verwey-Jonker Instituut ontwikkelde samen met haar het lesprogramma, in samenwerking met Ad Bergsma en het ILO.
Ida Linse, communicatieadviseur Verwey-Jonker Instituut: ilinse@verwey-jonker.nl
Telefoon: 020 230 07 99 of 06 41 50 65 65.